Seura 50 vuotta 6.1.2019 ja vuosijuhlat syyskuun 7. päivä

Vuosi 2019 on Kuopion Urheilusukeltajien 50. seuravuosi.

Kuopiossa suunniteltiin sukellusseuran perustamista jo vuonna 1965, mutta hanke kariutui huonoihin koulutusmahdollisuuksiin. Asia sai uudelleen tuulta purjeisiinsa, kun Kuopion uimahallia alettiin rakentamaan ja se saatiin käyttöön syyskuussa 1969. Ensimmäinen alustava kokoontuminen pidettiin paikallisten palomiesten ja sotilaiden aloitteesta joulukuussa 1968. Kuopion Urheilusukeltajat ry:n virallinen perustava kokous pidettiin 6.1.1969 Sotilaskodissa. Puheenjohtajaksi valittiin M Vallema, varapuheenjohtajaksi P Arpomaa, sihteerksi K Pippuri, rahastonhoitajaksi H Lindström, pr-mieheksi H Pitkänen ja kalustonhoitajaksi R Huovinen. Muut johtokunnan jäsenet valittiin myöhemmin.

Seuran perustava kokous 6.1.1969

Seuran 50-vuotisjuhla pidetään 7.9. Kylpylähotelli Rauhalahdessa. Juhlatoimikunta on aloittanut valmistelut Reijo Kontkasen vetämänä.